Facebook

Odhalil kráľovstvo strážené Vršatcom

Priblížil kráľovstvo strážené Vršatcom, nádherný, ale trochu pozabudnutý kraj Slovenska. Ako vznikal film a čo všetko nám odhaľuje, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Spomienky na prvé fotky

Jakub sa fotografovaniu začal venovať asi pred siedmimi rokmi, vtedy urobil aj svoje prvé fotky. „Najskôr som fotil všetko možné, rodinu, prírodu... Potom som sa začal fotografovaniu venovať aktívnejšie. Zameral som sa na pohorie Biele Karpaty, najmä na ich severnú časť,“ spomína Jakub na začiatky práce s fotoaparátom.

Miluje prírodu, preto sa dnes venuje fotografovaniu krajiny, vidieka, rastlín, zvierat. „Pochádzam z obce Bolešov, ktorá sa nachádza v Bielych Karpatoch. Odmalička som sa pohyboval na tomto území a vždy som mal k nemu blízko,“ odpovedá na otázku, prečo sa centrom pozornosti jeho fotiek stali práve Biele Karpaty.

Krása Vršatca zachytená fotoobjektívom Jakuba Cíbika

Nápad s dokumentom a dva roky práce

Jakub neskončil len pri fotkách. Už dlhšie sa pohrával s myšlienkou nakrútiť dokument. Do práce na ňom sa pustil v septembri pred dvoma rokmi. „Keď som si zakúpil techniku, ktorá mi dovoľuje nakrúcať videá v dobrej kvalite,“ prezradil s tým, že štyridsaťpäťminútový dokument o Bielych Karpatoch dokončil v septembri tohto roku. „Išlo o dva roky nakrúcania, zháňania rôznych informácií, historických fotografií až po strih,“ dodal mladý dokumentarista.

Jedinečné zábery krajiny, ktorých je vo filme veľa, vznikali buď v skorých ranných hodinách alebo večer pred západom slnka. „Vtedy je krajina najkrajšia a zábery sú často originálne. Mnohé zábery som ale nakrúcal aj cez deň,“ prezradil. Na filme pracoval väčšinou vo svojom voľnom čase, cez víkendy, voľné dni a prázdniny. „Je to aj o tom, že človek sa niekoľkokrát musí vrátiť na rovnaké miesto, nakoľko podmienky nie sú vždy ideálne. Niekedy je príliš hmla alebo zamračené, ale niekedy je naopak úžasné počasie a človek nakrútil veľa záberov,“ rozpráva.

Prečo Biele Karpaty?

Ako už Jakub spomenul, príroda Bielych Karpát mu je blízka. Chcel ju dostať viac do povedomia ľudí a presvedčiť ich, že nielen Tatry sú krásne a výnimočné. Preto nakrútil dokument, ktoré nesie názov Biele Karpaty, kráľovstvo strážené Vršatcom. „Hlavným cieľom filmu bolo jednak spropagovať náš región a toto významné, ale málo známe územie a hlavne poukázať na potrebu obnovenia rôznych tradičných foriem hospodárenia v krajine. Pretože pre prírodu nášho regiónu bolo typické to, že od dávna je jej súčasťou človek, ktorý túto krajinu pretváral pre svoje potreby. Vďaka tomu tu ale vznikla veľmi pestrá krajina plná rôznych vzácnych rastlín a živočíchov,“ hovorí Jakub.

K nakrúteniu dokumentu mal aj ďalšiu inšpiráciu. „Videl som veľa filmov o našej krásnej prírode. Vždy boli ale o Tatrách, medveďoch, divočine. Ostatným pohoriam, ktoré sú významné, ale menej známe, sa filmársky nevenoval zatiaľ nikto,“ uvádza ďalší dôvod, prečo nakrútil dokument o Bielych Karpatoch.

Venoval sa najmä nakrúcaniu v oblasti od Nemšovej, od rieky Vláry až po Dohňany. „Nakrúcal som hlavne okolo Vršatca, Krivoklátu, Červeného Kameňa, Bolešova a Lednice,“ uviedol dediny, z ktorých zábery môžete vidieť v dokumente.

Jakubov záber zo sadu v Lednici priam pozýva na návštevu malebnej krajiny

Klenoty z flóry

Jakub v dokumente odhalil tento nádherný, ale trochu pozabudnutý kraj Slovenska. Mnohí ani nevedia, koľko vzácnych živočíchov a rastlín okolo nás je. Sú jedinečné a výnimočné. Ajo nich sa v dokumente dozviete. Medzi najväčšie klenoty z flóry v tomto regióne patria druhy z čeľade vstavačovité. Ide o divo žijúce orchidey, ktoré neznesú prílišné znečistenie alebo negatívne zmeny prostredia. „Preto sú dnes na ústupe a na ich úbytku sa podpisovalo okrem iného aj vysievanie rôznych chudobných zmesí tráv. Vyžadujú si pravidelnú údržbu lúk, či už extenzívne spásanie hospodárskymi zvieratami alebo kosenie,“ povedal s tým, že na záchranu týchto lúk sa vynakladá veľká snaha. V Bielych Karpatoch organizuje správa CHKO Biele Karpaty spoločne s občianskymi združeniami letné tábory a víkendové brigády. Sú zamerané práve na kosenie lúk hrabanie a podobne, teda na záchranu a pomoc týchto vzácnych rastlín, ktoré keď sa dobre obzrieme, ešte kde-tu nájdeme.

Okrem vzácnych a krásnych orchideí tu rastie aj popolavec dlholistý či všivec chocholatý. Ten sa na území Slovenska vyskytuje jedine v Bielych Karpatoch. Jakub presnú lokalitu prezradiť nechcel. Stáva sa totiž aj to, že mnohé tieto vzácne rastliny končna v záhradkách rodinných domov či osobných herbároch.



Zdroj: http://nasapovazska.sme.sk/c/7570327/odhalil-kralovstvo-strazene-vrsatcom.html#ixzz3x702ixU8